Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
turystyka weekendowa

„Mimozami jesień się zaczyna”


Czekamy na złotą polską jesień, a na zuchwałych eksploratorów ziemi radomszczańskiej czeka... złoto 

„Mimozami jesień się zaczyna” nucić można piosenkę Czesława Niemena. Gdy spojrzymy za okno niewątpliwie już ją zobaczymy. Kusi nas barwą kolorów opadających liści, zachęca do spacerów w poszukiwaniu ostatnich już tego roku grzybów, wita nas mglistymi porankami.


Czekamy jeszcze na okruchy złotej polskiej jesieni, tej pełnej słońca muskającego nasze policzki ostatnimi promieniami ciepła. Jednak niestrudzeni eksploratorzy ziemi radomszczańskiej, niezależnie od pory roku, poznają jej piękno, ciekawe miejsca z bogatą historią, wartościami kulturowymi, pięknymi krajobrazami.

Mając na względzie obecną sytuację, proponujemy realizację naszego pomysłu trasę pieszej wycieczki „Złoto dla zuchwałych”. Nasza maskotka jeż Stefan już zmierzył się z przygodą i jako pionier wytyczył jej szlak.

W poszukiwaniu jesieni trzeba będzie zaliczyć 10 punktów kontrolnych co daje nam w całości przebytych około 28 kilometrów (około 8 godzin marszu). Oczywiście dla pierwszych trzech śmiałków, chętnych zmierzyć się z przygodą, mamy przygotowane pakiety materiałów promocyjnych z jeżem Stefanem oraz bonusem: torbą turystyczną przydatną w podróży. Aby je otrzymać wystarczy nadesłać zdjęcia z wędrówki oraz punktów kontrolnych jako komentarz do postu. Realizacja zadania rozpoczyna się 11 listopada 2020 a kończy 6 grudnia 2020 roku o godzinie 23:59.


Ruszamy!
Pierwszy punkt kontrolny to pamiątkowy obelisk w Żeleźnicy.


Jak mówi legenda, w tym miejscu Kazimierz Wielki w 1370 roku, polując na jelenia, spadł z konia i złamał sobie nogę. Rannego opatrzył opiekun pasącego się w tych okolicach stada zwierząt i odprowadził do królewskiego orszaku. W podziękowaniu wybudowano w tym miejscu drewniany, a później murowany kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. 


Jednak rana Króla była tak poważna, że nastąpiły powikłania. Lekarze nie umieli obniżyć wysokiej gorączki i w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia król zmarł 5 listopada 1370 roku w Krakowie. Został pochowany na Wawelu.

Następnie idziemy żółtym szlakiem Królewskich łowów, wzdłuż kościoła i do lasu. Oznaczenie jest bardzo dobre i nie sposób zabłądzić.Kierujemy się na Bezimienne Wzgórze (288 m n.p.m.) - to 2 punkt kontrolny. Tuż przed szczytem idziemy małym, ale ciekawym pod względem krajobrazu wąwozem.


Mijamy szczyt, poruszając się wciąż żółtym szlakiem, idziemy w kierunku Europejskiego Centrum Budo Dojo – Stara Wieś, które to jest 3 punktem kontrolnym. 


Cały czas wędrujemy żółtym szlakiem i zdobywamy szczyt Góry Kozłowej (336 m n.p.m.) jako 4 punkt kontrolny. Następnie u podnóża góry skręcamy w lewo i idąc około 2 kilometrów asfaltową drogą dochodzimy do kierunkowego znaku turystycznego z odniesieniem do Góry Krzemyczej (334 m n.p.m.) w Przedborskim Parku Krajobrazowym, jest to 5 punkt kontrolny. Warto zobaczyć to wzniesienie z bliska, a zwłaszcza pozostałości głazów zatopionych we wzgórzu. W Bożej Woli, gdzie znajduje się nasz szczyt, kierujemy się polną drogą na zielony szlak Rezerwatu Muraw Dobromierskich, jako 6 punktu kontrolnego oraz 7 - Rezerwatu Bukowa Góra (335 m n.p.m.). Zapraszamy do zapoznania się z opisem tego miejsca (wycieczka na Murawy Dobromierskie i Bukową Górę). 

Następnie idąc drogą, skręcamy za kapliczką w Rączkach w prawo i kierujemy się do niebieskiego szlaku rzeki Pilicy.


Na rozstaju dróg, w charakterystycznym punkcie obok tablicy promującej nordic walking, skręcamy w prawo, kierując się do miejscowości Chałupy. Gdy już tam dotrzemy idziemy w kierunku drogi i po przejściu około 800 metrów, tuż przed końcem miejscowości, skręcamy w lewo przed ogrodzeniem w polną drogę, kierując się do rzeki Pilicy. 8 punkt kontrolny to most wojskowy na rzece Pilicy. Następnie idąc prawym brzegiem rzeki w kierunku Przedborza, dochodzimy do tzw. wysokiego brzegu rzeki Pilicy. Warto tam się zatrzymać i popodziwiać widoki. Oczywiście jest to 9 punkt kontrolny. Następnie wracamy duktem leśnym w prawo, kierując się do niebieskiego szlaku i nim idziemy do Przedborza. 


Po lewej stronie powinniśmy minąć rozlewiska i idąc około 2 kilometry znajdujemy się na rynku w Przedborzu (10 punkt kontrolny). Zachęcamy też do zwiedzania atrakcji turystycznych, które oferuje nam to miejsce.

Do zobaczenia na szlaku.
opracował: Marcin Kwarta