Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
wydarzenia
2021-02-04
Zapraszamy na geologiczne wędrówki po powiecie radomszczańskim.


Profesor Edward Passendorfer, polski geolog, który wsławił się badaniem powstania Tatr Zachodnich, pracował jakiś czas w Przedborzu. Jak wspomina w swojej książce "Na skalnej drodze", szukał skamieniałości w kamieniołomie na Majowej Górze, gdy w pewnej chwili podszedł do niego starszy mężczyzna, miejscowy, i pyta, co on tu robi. 
"Tłumaczę mu, że w skale zawarte są muszle wskazujące, że tu kiedyś było morze, w którym żyły takie oto zwierzęta. Głupstwa pan gada - słyszę odpowiedź - 70 lat żyję i żadnego morza tu nie było".

Ta anegdota pokazuje, jak niewiele wiemy o przeszłości geologicznej terenów, na których żyjemy. A przecież to ona miała wpływ na ukształtowanie powierzchni, żyzność gleb, zasobność w wody. Jednym słowem determinowała to, czy tysiące lat temu ludzie osiedlili się w jakimś miejscu, czy mieli zasoby, które mogli wykorzystać później do rozwoju społeczności, a w dalszej przyszłości rzemiosła, przemysłu. To bogactwa ziemi decydowały o zasobności mieszkańców.

W najbliższym czasie będziemy chcieli pokazać Wam najciekawsze miejsca naszego Powiatu, gdzie będziecie mogli poznać najstarszą historię ziemi radomszczańskiej, liczoną w nawet w setkach milionów lat. 

Do zobaczenia już wkrótce na "skalnej drodze".