Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
baza turystyczna
Kościół parafialny p.w. św. Aleksego w Przedborzu
ul. Kościelna 1, 97-570 Przedbórz
44 781 20 03
parafiaprzedborz.ns48.pl/


Kościół parafialny w 
Przedborzu

To jeden z najstarszych zachowanych zabytków Przedborza. Jego historia sięga roku 1278, przy czym najstarsza istniejąca do dzisiaj gotycka wieża kościoła pw. św. Aleksego ufundowanego przez władcę, a wybudowana pod nadzorem Jacka Sadykierza pochodzi z roku 1341.

W stanie pierwotnym zachowała się nie tylko wieża kościelna o charakterze obronnym, zbudowana z miejscowego, czerwonego piaskowca, ale i zręby murów. Kościół wybudowany w stylu gotyckim, po wielokrotnych przebudowach, obecnie reprezentuje styl barokowy.

Kościół parafialny w Przedborzu

Kościół parafialny w 
Przedborzu

Do nawy głównej w latach 1640-95 dobudowano kaplice boczne. Nad wejściem do kaplicy południowej wyeksponowany jest cenny obraz przedstawiający Marię Magdalenę — autorstwa d'Albaniego z XVI wieku. W barokowym ołtarzu głównym z I poł. XVII w. mieści się cudowny obraz Matki Boskiej Serdecznej z 1618 roku. W kaplicy płn. znajduje się barokowy ołtarz z XVII w. z obrazem Pana Jezusa, w kaplicy płd. ołtarz również barokowy z obrazem św. Antoniego.

U wejścia do kaplicy Pana Jezusa znajduje się kuna (żelazna obroża), do której w średniowieczu przypinano za rękę ludzi, potępiając, a nawet opluwając ich za nieobyczajność (np. zdradę małżeńską). Przy schodach wejściowych znajdują się figury Matki Boskiej i św. Franciszka oraz kapliczka słupowa św. Floriana.