Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
turystyka weekendowa

Nie tylko w maju na Majową Górę


Kolorem czerwonym zaznaczona ścieżka dojścia do wąwozu. Kolorem niebieskim zapis przykładowej wycieczki po Majowej Górze.

Zapewnewieluz Was zdarza się bywać w Przedborzu. Nam zdarza się to dość często. Nieważne, czy jedziecie na świetne przedborskie lody, czy też jesteście w drodze na wyprawę kajakową po Pilicy - jeśli dysponujecie dwiema godzinami czasu, zapraszamy Was na krótki spacer. Jego celem będzie Majowa Góra. Rada Miejska w Przedborzu w dniu 23 marca 1994 roku, w związku z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi tego miejsca, utworzyła Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Majowa Góra”.
Jest to wzgórze o wysokości 235 m n.p.m. położone w Woli Przedborskiej, graniczące z Przedborzem. Zbudowane jest ono głównie z piaskowców albskich okresu kredy. Ciekawostką geologiczną tego miejsca, notowaną w literaturze światowej, jest występujący tu kontakt warstw albu (kreda) i kimerydu (jura górna), mimo dzielących je prawie 39 milionów lat.
Wędrówkę rozpoczynamy na ulicy, nomen omen, Majowa Góra. Jest to dzielnica malowniczo położonych domów jednorodzinnych. Idziemy dróżką około 100 m w stronę widniejącej w oddali ściany lasu. Tutaj mamy dwie możliwości. Możemy wejść do wąwozu lub przejść ścieżką okrążającą cały kanion.

Ścieżka wprowadzająca nas do wąwozu.
Ścieżka prowadząca górą wokół wąwozu.


Od końca XIX wieku do lat 60. wieku XX eksploatowano tutaj pokłady piaskowca. Efektem tego jest pozostałość wyrobiska dawnego kamieniołomu w postaci długiego na około 200 m wąwozu o stromych ścianach. W kilku miejscach widać wychodnie piaskowców, co dla miłośników geologii będzie miejscem godnym uwagi.

W wielu miejscach widoczne są ślady dawnej eksploatacji piaskowca.

Pod koniec jaru natkniemy się na tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Smokowi, żołnierzowi Armii Krajowej.

Tablicapamiątkowa poświęcona Tomaszowi Smokowi, żołnierzowi Armii Krajowej.

Był on gajowym w pobliskim Tarasie. Jak opisuje Wojciech Zawadzki w Przedborskim Słowniku Biograficznym: W swojej gajówce w lesie zwanym „Sikawka” w Tarasie m.in. przechowywał broń w beczkach na żywicę. Aresztowany na podstawie donosu, został rozstrzelany przez żandarmerię niemiecką na Majowej Górze 22 VIII 1944 r., w wieku lat 56. Spoczywa na przedborskim cmentarzu. Warto chwilę się tu zatrzymać.
Jeśli wybraliśmy wariant zwiedzania wąwozu, możemy się z niego wydostać, wspinając się jego prawym zboczem.

Ścieżka wznosi się coraz wyżej nad dnem dawnego kamieniołomu.

Po kilkudziesięciu metrach wychodzimy z lasu na otwartą przestrzeń, skąd rozpościera się wspaniała panorama Przedborza. Widać najwyższy naturalny punkt województwa łódzkiego - górę Fajna Ryba, za wieżą kościoła rozpościera się Bukowa Góra, a za nią wyłania się stacja przekaźnikowa w Dobromierzu.

Kwitnące na skraju lasu tarniny.
Wieża kościoła w Przedborzu i widoczna za nią, wyłaniająca się zza Bukowej Góry, wieża stacji przekaźnikowej w Dobromierzu.

Panorama widoczna z Majowej Góry w kierunku Przedborza.

Wrócić można, kierując się w dół skrajem zarośli lub - wracając do lasu - ścieżką nad jarem dojść do początku naszego spaceru.
Jeśli mamy jeszcze trochę czasu i sił, warto zapuścić się w las i przejść nim na północno-zachodnią część Majowej Góry. Stamtąd roztacza się również szeroka panorama na część zachodnią powiatu, z górą Chełmo.

Panorama z zachodniej części Majowej Góry, widoczna góra Chełmo.

Całość wycieczki może zająć nam od 1 do 2 godzin.


opracował: Marcin Borowiecki