Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
turystyka weekendowa

Podróż na Górę Kozłową


Przebieg wycieczki na Górę Kozłową

Zapraszamy do podróży na Górę Kozłową, aby ją przeżyć na swój własny sposób. 

Widok na Górę Kozłową od strony miejscowości Góry Mokre

Góra Kozłowa to wzniesienie leżące w Powiecie Radomszczańskim województwie łódzkim, w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Jej wysokość wynosi 337 m n.p.m.
Wyruszając samochodem z Radomska kierujemy się na Krzętów, przejeżdżamy przez most i już w woj. świętokrzyskim jedziemy w kierunku Dobromierza, a następnie w kierujemy się na Góry Mokre. Po przejechaniu około 2km, za miejscowością Boża Wola, znajduje się punkt przecięcia drogi 3913E z pieszym żółtym szlakiem Łowów Królewskich.Po zaparkowaniu pojazdu wchodzimy na szlak, który doprowadzi nas na szczyt naturalnego wzniesienia o nazwie Góra Kozłowa.
Mimo że „góra” nie jest wysoka musimy się przygotować na około 50 minutową wycieczkę w jedną stronę szczytem wzniesienia. Już na samym początku wędrówki znajdziemy tablice informujące o tutejszym ekosystemie. Możemy się zapoznać z informacjami o powstaniu Pasma Przedborsko-Małogoskiego, mrówkach i ich roli w lesie, roślinności, ale też napotkać kapliczkę Świętego Huberta. Samo podejście jest łagodne i bardzo dobrze oznaczone, szczyt zaznaczony jest żółtą tabliczką z nazwą i wysokością wzniesienia.Idąc dalej, przy tablicy „Widłaki”, warto zejść w lewo wąwozem, by po przejściu około 200 metrów móc podziwiać piękno krajobrazu tego wzniesienia. Góra Kozłowa porośnięte jest praktycznie w całości lasem sosnowym, więc klimat wycieczki bardzo przypomina wędrówki po beskidzkich szlakach.


Idąc dalej szlakiem Łowów Królewskich schodzimy w dół stosunkowo stromym zboczem, aby u podnóża wzniesienia móc zobaczyć Europejskie Centrum Budo – Dojo Stara Wieś. Z całą pewnością jest to unikatowy na skalę światową obiekt, zrealizowany zgodnie z kanonami architektury japońskiej w polskim krajobrazie. Przechodząc przez bramę Torii otwiera się przed nami świat stworzony zgodnie z zasadami, które prowadzą do doskonalenia ciała i umysłu. Kierujemy się do recepcji, gdzie otrzymamy niezbędne informacje, które pomogą nam zwiedzić ten obiekt. Z ofertą Dojo można się również zapoznać na stronie: www. dojo-starawies.pl.Następnie wracamy do początku naszej wędrówki w poznawaniu Góry Kozłowej.  
Czas, jaki potrzebny jest na realizacje zdobycia Góry Kozłowej, to około 3 godziny (z tego około 1 h 40 minut na samo przejście szlakiem). Pozostały czas to zwiedzanie Europejskie Centrum Budo – Dojo Stara Wieś.


Należy się zaopatrzyć w prowiant i coś do picia. Ważne jest również ubranie stosowne do panujących warunków atmosferycznych oraz dobre i wygodne obuwie.


opracował: Marcin Kwarta