Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
rekreacja / trasy

Szlaki kajakowe


Powiat Radomszczański można odkrywać ciągle na nowo. Poznawać najbardziej malownicze zakątki, przemierzając go… kajakiem. Szlaki kajakowe liczą łącznie ponad 40 km. Przez nasz teren przepływają dwie rzeki Warta i Pilica.  Ich bogactwo przyrodnicze, nieskalane cywilizacją tereny sprawiają, że czas spędzony w kajaku to wspaniały odpoczynek. Zróżnicowane stopniem trudności trasy, sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Pilica

Pilica jest największym lewobrzeżnym dopływem Wisły. Jest pięknym i urozmaiconym nizinnym szlakiem wodnym. Meandrujące po dnie swojej pradoliny koryto rzeczne wytworzyło różnej wielkości łagodne zakola, zakręcające niekiedy nawet o 180 stopni. Znalezienie miejsca na biwak nie sprawia z reguły trudności, czysta woda zachęca do kąpieli. Odcinek środkowej Pilicy od Maluszyna do Przedborza a dalej do Sulejowa (pow. piotrkowski) wybornie nadaje się do spływów kajakowych nawet dla początkujących kajakarzy.

1. Maluszyn – Krzętów (18 km) 5 godz.
Rzeka na tym odcinku płynie licznymi zakolami i rozciąga się na długości osiemnastu kilometrów pośród lasów i łąk. Możliwość podziwiania piękna polskich wiosek to niejedyny walor tego szlaku. Okoliczne plaże umożliwiają rodzinny wypoczynek w zaciszu przyrody, a agroturystyczne gospodarstwa w Krzętowie z radością przyjmą na obiad lub nocleg strudzonych wycieczkowiczów.

2. Krzętów – Przedbórz (18 km) 5 godz.
Szlak jest łatwy do pokonania, ponieważ Pilica na tym osiemnasto- kilometrowym odcinku zakręca rzadko i jest dość szeroka. Tym, co wyróżnia szlak, jest ciekawa przyroda Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Podczas spływu mijamy najbardziej wysuniętą na północ część Gór Świętokrzyskich. Wycieczkę kończymy w Przedborzu, gdzie na spróbować tradycyjnego kugla.


2. Przedbórz - Faliszew ( 15 km) 4-5 godz.
Szlak bardzo malowniczy. Ogólnie jest to odcinek niezbyt trudny do pokonania, jednak są miejsca, które wymagają od kajakarza większych umiejętności. Powodem są na niektórych odcinkach liczne, powalone drzewa nadające uroku całej trasie, jednocześnie stwarzające pewne trudności dla płynących.


Warta

Warta to trzecia pod względem długości rzeka Polski. Szlak wodny Warty na odcinku biegnącym przez Powiat Radomszczański jest dostępny dla każdego kajakarza, bez względu na doświadczenie i mogą go pokonać wszystkie typy kajaków.

1. Garnek – Bobry (24 km) 6 godz.
Bardzo malowniczy i niesamowicie urozmaicony odcinek rzeki. W miejscowości Garnek (pow. częstochowski) znajduje się gospodarstwo, przy którym znajduje się przystań kajakowa. Będąc na miejscu, odwiedzić można mini zoo. Po drodze mijamy dwie elektrownie, co oznacza, że są dwie przenoski — w Śliwakowie oraz w Zawadzie.

2. Bobry – Zakrzówek Szlachecki (20 km) 4,5 - 5 godz.
Spływ rozpoczyna się przy moście kolejowym. Jedyną przeszkodę na trasie spotykamy w Łęgu, przy starej nieczynnej elektrowni wodnej, kajaki należy przenieść prawą stroną brzegu. Przenioska jest łatwa. Następne miejsce charakterystyczne na trasie to drewniany most w Łęgu.

3. Łęg – Zakrzówek Szlachecki (12 km) 1,5 - 2 godz.
Trasa dość malownicza — prowadzi przez sosnowy wysoki las, a częściowo przez las dębowy. Nie wymaga dużych umiejętności. Spływ kończy się w Zakrzówku Szlacheckim na plaży.

4. Zakrzówek Szlachecki – Ważne Młyny (14,5 km) 2,5 - 3 godz.
Trasa prowadzi lasem, łąkami, przepływamy obok wysepek. Przed Ważnymi Młynami rzeka zwęża się i staje się niezwykle urocza, bo jest zmienna i nieuregulowana. Spływ kończy się przed mostem drogowym po jego lewej stronie.Mapy pochodzą z "Przewodnika kajakowego" autorstwa Marka Litwińskiego, wydanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.