Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
turystyka weekendowa

W poszukiwaniu szmaragdów i diamentów ziemi radomszczańskiej
Zapraszamy Was na rowerową wyprawę w poszukiwaniu szmaragdów i diamentów ziemi radomszczańskiej.


Zapraszamy Was na rowerową wyprawę w poszukiwaniu szmaragdów i diamentów ziemi radomszczańskiej. Wyprawa zaczyna się przy Starostwie Powiatowym w Radomsku następnie, jedziemy Rodzinną Trasą Rowerową ul. Starowiejską w kierunku duktów leśnych. Po wjechaniu do lasu kierujemy się na Wygodę czerwonym szlakiem partyzanckim. Pieszy Szlak Partyzancki noszący imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oznaczony jest kolorem czerwonym. Przebiega przez miejsca walk partyzantów i żołnierzy Wojska Polskiego walczących w wojnie obronnej 1939 r. a później podczas okupacji hitlerowskiej. Jadąc, korzystamy z darów natury, możliwością wsłuchania się w rytm lasu, szumiących drzew i odgłosów leśnego ptactwa.Będąc w okolicach Ojrzenia, warto zatrzymać się w Smażalni ryb BAKS. Można zjeść smaczną rybę – pstrąga w migdałach z frytkami z dodatkiem świeżej surówki z białej kapusty. Aby nie czekać na nasz posiłek, można zamówić go telefonicznie z wyprawy tak, aby był już przygotowany i czekał na nasz przyjazd (te;. 503 017 511, 504 77 9 727).

Po zregenerowaniu siły jedziemy w kierunku drogi na Podświerk i skręcamy w dukt leśny oznakowany znakiem drogowym kierunkowym do miejscowości Chrostowa.


Kierując się czerwonym szlakiem partyzanckim, wjeżdżamy w obszar Natury 2000 „Cisy w Jasieniu” PLH100018” Rezerwat przyrody Jasień jest florystycznym rezerwatem przyrody w gminie Kobiele Wielkie. Został utworzony 16 października 1958, ochronie podlega tam naturalne siedlisko cisa pospolitego. Do innych cennych roślin występujących na terenie rezerwatu należą liczydło górskie, starzec kędzierzawy, wroniec widlasty.
Cis jest drzewem może niezbyt wysokim, ale szczególnym z uwagi na jego długowieczność. W rezerwacie znajduje się Cis o wysokość 7 m i obwodzie pnia 37 cm. Również ciekawostką dotyczącą cisów jest zarządzenie Władysława Jagiełło. Aby zapobiec wycinaniu cisów, których drewno służyło do wyrobu uzbrojenia, w 1423 roku wydał on statut ochraniający to drzewo.

 Ważne jest, aby jadąc, zwracać uwagę na otaczając nas przyrodę, obcować z otaczającą nas naturą. Warto się zatrzymać i pospacerować, zobaczyć rosnące tam cisy, podpatrzeć leśnych mieszkańców, zobaczyć rozlewiska przecinające kompleks leśny. 


Warto również udać się do pobliskiego lasku znajdującego się za stawami przy drodze.Punktem charakterystycznym może być drzewo oznakowane szlakiem partyzanckim. 


 Tu możemy zacząć swą przygodę w poszukiwaniu szmaragdów i diamentów. W miejscu tym znajdowała się na początku lat XIX wieku Huta Szkła. Wówczas wyrabiano tam tylko najprostsze przedmioty szklane. Jednak z czasem zakład rozwijał się technologicznie, produkując coraz lepsze wyroby. W 1889 roku huta uległa pożarowi jednak nie przeszkodziło to w dalszym jej rozwojowi. Dopiero wybuch I wojny światowej przyniósł kryzys zakładowi. Zarządzający hutą Fiszman przez pewien czas wypłacał pracownikom, zamiast pieniędzy, własne wyroby oraz jedzenie. W 1920 roku hutę przeniesiono do Radomska, na ulicę Św. Rozalii. Oczywiście wśród kwiatów i roślinności odkryć możemy i dziś pozostałości kolorowych bryłek szkła po mieszczącej się tam hucie i zabrać te okruchy czasu ze sobą do domu.

Korzystając z uroków krajobrazu i możliwości chilloutu od zgiełku dnia codziennego jedziemy dalej wytyczonym szlakiem partyzanckim w kierunku Przyborowa. Przy stawach możemy usiąść i zjeść swoje kanapki zregenerować się zabranymi ze sobą napojami, nacieszyć swoje zmysły. Dla spragnionych ciszy i odpoczynku na łonie Stawy hodowlane — łowisko w Przyborowie zaprasza na wędkowanie.


Następnie kierujemy się na miejscowość Brzezinki, tam skręcamy w lewo a po przejechaniu około 900 metrów skręcamy w prawo w kierunku Łowicza a w kolejności przejeżdżamy przez Dmenin. Mijamy drogę krajową 42. Po prawej stronie możemy zobaczyć ciekawy architektonicznie XVII w. Kościół pw. św. Leonarda.


 Mijamy pełne uroku krajobrazowego łąki, aby dojechać do Doliny Widawki. Źródła rzeki znajdują się na Wzgórzach Radomszczańskich w południowej części województwa łódzkiego, w gminie Kodrąb. Dolina Widawki to obszar cenny przyrodniczo i jest objęta ochroną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu.


 Bocianie Gniazdo to końcowy przystanek na regenerację sił i zjedzenie smacznego grillowanego pstrąga z masłem czosnkowym z frytkami z batatów i sezonową surówką.


Pamiętajmy, że wyprawa to około 32 km, więc zaplanujmy ją nacały dzień. Przygotujmy się do wyprawy, zabierzmy ze sobą koc piknikowy, naczęstsze odpoczynki pomiędzy tymi, niż te, którymi sugerujemy w opisie.Zabierzmy również ze sobą nakrycie głowy, okulary, napoje i posiłkiregeneracyjne. Oczywiście w plecaku znaleźć powinno się coś na komary.Poznawajmy na nowo to, co już odkryte. Cieszmy się urokami krajobrazu,podglądajmy to, co w trawie piszczy, ale również mieszka w koronach drzew. Niezapominajmy, że z wakacyjnych wojaży należy przywieźć pamiątki. Wiec weźmy zesobą kilka szmaragdów i diamentów tak, aby przypominały nam ta wakacyjnąwyprawę.

Oczywiście róbmy dużo pamiątkowych zdjęć. Te wspomnieniazatrzymane w kadrze będą towarzyszyć nam przez całe życie. Mamy teżniespodziankę dla Was, eksploratorów Powiatu Radomszczańskiego. Jeśliprześlecie nam jako komentarz pod postem zdjęcia z pięciu wybranych punktówopisanej w aplikacji tej wyprawy rowerowej, otrzymacie maskotkę jeża Stefana —podróżnika.

opracował: Marcin Kwarta