Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
turystyka weekendowa

Kajakiem po ziemi radomszczańskiej


Lato w pełni a na upalne dni ochłodą może stać się woda. Powiat Radomszczański można odkrywać ciągle na nowo. Poznawać najbardziej malownicze zakątki, przemierzając go, chociażby kajakiem. Zabierzcie rodzinę, dzieciaki, znajomych a może poznacie kogoś właśnie podczas spływów kajakowych. Szlaki kajakowe liczą łącznie ponad 40 km. Przez nasz teren przepływają dwie pełne uroku i klimatu rzeki Warta i Pilica. Ich bogactwo przyrodnicze, nieskalane cywilizacją tereny sprawiają, że czas spędzony w kajaku to wspaniały odpoczynek.

Zróżnicowane stopniem trudności trasy, sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.


Warta to trzecia pod względem długości rzeka Polski. Szlak wodny Warty na odcinku biegnącym przez Powiat Radomszczański jest dostępny dla każdego kajakarza bez względu na doświadczenie i mogą go pokonać wszystkie typy kajaków. Proponowane trasy spływu:

Garnek – Bobry (24 km) 6 godz.
Bardzo malowniczy i niesamowicie urozmaicony odcinek rzeki. W miejscowości Garnek (pow. częstochowski) znajduje się gospodarstwo, przy którym znajduje się przystań kajakowa. Na miejscu odwiedzić można mini zoo. Po drodze mijamy dwie elektrownie, co oznacza dwie przenioski ;) — w Śliwakowie oraz w Zawadzie.

Bobry – Zakrzówek Szlachecki (16 km) 4,5 - 5 godz.
Spływ rozpoczyna się przy moście kolejowym. Jedyną przeszkodę na trasie spotykamy w Łęgu, przy starej nieczynnej elektrowni wodnej, kajaki należy przenieść prawą stroną brzegu. Przenioska jest łatwa. Następne miejsce charakterystyczne na trasie to drewniany most w Łęgu.


Łęg – Zakrzówek Szlachecki (9 km) 1,5 - 2 godz.
Trasa dość malownicza — prowadzi przez sosnowy wysoki las, a częściowo przez las dębowy. Nie wymaga dużych umiejętności. Spływ kończy się na plaży w Zakrzówku Szlacheckim.

Zakrzówek Szlachecki – Ważne Młyny (14,5 km) 2,5 - 3 godz.
Trasa prowadzi lasem, łąkami, przepływamy też obok wysepek. Przed Ważnymi Młynami rzeka zwęża się i staje się niezwykle urocza, bo jest zmienna i nieuregulowana. Spływ kończy się za mostem drogowym po jego lewej stronie na przystani kajakowej Kajakowo.net


Kajakowe atrakcje zapewni Firma KAJAKOWO.net.pl Spływy Kajakowe Wypożyczalnia w Zakrzówku Szlacheckim. Oferuje również gratisowy postój na polu biwakowym kampera, przyczepy lub namiotu po okazaniu zainstalowanej w telefonie aplikacji ERA Travel. Rezerwację i ceny prosimy konsultować z pracownikiem wypożyczalni i biwaku (tel.785 118 585)

Dodatkowo sprzęt pływający wypożycza WOPR RADOMSKO po wcześniejszej rezerwacji (tel. 608 423 870).


Zaczęliśmy od spływu kajakowego rzeką Wartą, odwiedźmy również dla porównania rzekę Pilicę.
Pilica jest największym lewobrzeżnym dopływem Wisły. Jest pięknym i urozmaiconym nizinnym szlakiem wodnym. Meandrujące po dnie swojej pradoliny koryto rzeczne wytworzyło różnej wielkości łagodne zakola, zakręcające niekiedy nawet o 180 stopni. Znalezienie miejsca na biwak nie sprawia z reguły trudności, a czysta woda zachęca do kąpieli. Odcinek środkowej Pilicy od Maluszyna do Przedborza, a dalej do Sulejowa (pow. piotrkowski) wybornie nadaje się do spływów kajakowych nawet dla początkujących kajakarzy. Proponowane trasy spływu:

Maluszyn – Krzętów (18 km) 5 godz.
Rzeka na tym odcinku płynie licznymi zakolami i rozciąga się na długości osiemnastu kilometrów pośród lasów i łąk. Możliwość podziwiania piękna polskich wiosek to niejedyny walor tego szlaku. Okoliczne plaże umożliwiają rodzinny wypoczynek w zaciszu przyrody, a agroturystyczne gospodarstwa w Krzętowie z radością przyjmą na obiad lub nocleg strudzonych wycieczkowiczów.


Krzętów – Przedbórz (18 km) 5 godz.
Szlak jest łatwy do pokonania, ponieważ Pilica na tym osiemnasto- kilometrowym odcinku zakręca rzadko i jest dość szeroka. Tym, co wyróżnia szlak, jest ciekawa przyroda Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Podczas spływu mijamy najbardziej wysuniętą na północ część Gór Świętokrzyskich. Wycieczkę kończymy w Przedborzu, gdzie można spróbować tradycyjnego kugla.

Spływy kajakowy po tej ciekawej, ciągle meandrującej rzece zapewni Państwu:
- Agroturystyka Zacisze 
Praczka 4
tel. 606 576 225
- PPHU ELKO Elżbieta Koska
ul. Radomszczańska 55
97-570 Przedbórz
tel. 663799026W ciekawe zakola rzeki może nas też zabrać kajakiem Chata U Brata Krzętów (tel. 663 633 149). Możemy tam też przenocować i skosztować kuchni regionalnej.

Cisza, spokój, świeże powietrze - znaleźć wszytko to można w Krzętowie. Niczym niezakłócony kontakt z naturą, nocleg a także atrakcje, jak i spływy kajakowe zapewni Agroturystyka pod Klonami (tel. 663 776 849).
opracował: Marcin Kwarta