Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
turystyka weekendowa

Pukarzów

Zapraszamy Wszystkich eksploratorów PowiatuRadomszczańskiego na wycieczkę szlakiem uroków rzeki Pilicy. Zaczniemy ją odmiejscowości Pukarzów gdzie, znajdował się zamek z XVI wieku. Po świetnościtego miejsca zachowała się owalna wyspa (kopiec) wśród stawów rybnych zfundamentami dworu na planie prostokąta, który być może posiadał okrągłą wieżąod południa i półokrągłą dobudówką od północy.


Ciekawym również miejscem są ukryte w lesie pozostałościokopów pochodzących z czasów II Wojny Światowej. Jest to linia fortyfikacjiniemieckich budowana przez wzięta do niewoli ludność polską, mieszkańcówokolicznych miejscowości. Do tej pory zachowała się cała sieć okopów, rowówłącznikowych oraz rowów przeciwczołgowych, biegnąca zakosami pomiędzy drogąasfaltową a rzeką Pilica. Zapewne jest to miejsce refleksji nad okruchami chwiltamtych czasów.Zdjęcie lotnicze i zdjęcie wykonane w technologii LIDAR. Widać przebieg okopów. Kształt charakterystyczny dla umocnień niemieckich z okresu II wojny światowej.  źródło: mapy.geoportal.gov.pl

Na lewym brzegu Pilicy, w miejscowości Modła, w lesiezobaczyć możemy kapliczkę z 1930 roku św. Piotra, rybaka i Apostoła. ŚwiętyPiotr Apostoł przedstawiony jest tu jako brodaty starzec trzymający w lewejdłoni klucz a w prawej otwartą księgę.
Kapliczkę zaprojektował architekt Zygmunt Plater-Zyberk dzięki Stanisławowi Potockiego z Maluszyna, który, który to był właścicielem folwarku Pukarzów. Właśnie tutaj znajdowało się wzorowe gospodarstwo rybne, a pracująca przy stawach miejscowa ludność prosiła u patrona o błogosławieństwa.Warto też odwiedzić Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, położonymalowniczo, nad wysokim lewym brzegiem Pilicy. Jest to budowla bezstylowa,orientowana, jednonawowa z transeptem, prostokątnym prezbiterium i dwiemaniewykończonymi wieżami od zachodu. Główny ołtarz w stylu rokoko z obrazemMatki Bożej Pocieszenia i późnogotyckimi rzeźbami świętych Mikołaja i JanaChrzciciela.
W samym Maluszynie warto pospacerować, zobaczyć zanikające wkrajobrazie drewniane zabudowy charakterystyczne dla obszarów wiejskich. Udaćsię na granice woj. Łódzkiego ze świętokrzyskim przechodząc przez ciekawy wkonstrukcji most w Dolinie Pilicy. Na plaży u podnóża mostu wodowane są kajaki.Maluszyn leży na szlaku kajakowym na rzece Pilicy z Koniecpola do Sulejowa.

Pilica meandrująca swymi zakolami, rosnącymi kwiatami izapachem nieskazitelnej przyrody, urokami krajobrazu daje, niezapomnianewizualne wspomnienia. Chwilą ukojenia od dnia codziennego może stać sięodpoczynek na plaży „Browarek” znajdującej się na granicy woj. Łódzkie,radomszczański, Błonie, Polska / Świętokrzyskie, włoszczowski, Kluczewsko,Polska.
Czysta plaża i woda w Pilicy, przepłacenie a przedewszystkim panujący tam spokój powoduje, że możemy tu odpocząć i zregenerowaćsię na dalszą wędrówkę po ziemi radomszczańskiej. Wyprawa szlakiem urokówPilicy


opracował: Marcin Kwarta